Patron Szkoły

Narodowość polska
Dziedzina sztuki literatura piękna
Styl romantyzm
Ważne dzieła Pan TadeuszDziadyOda do młodościRomantycznośćSonety krymskieReduta Ordona
Muzeum artysty lista

Adam Mickiewicz

W Paryżu spędził kilka lat, biorąc początkowo udział w życiu politycznym emigracji po listopadowej. Napisał wtedy Pana Tadeusza (1834)W tym czasie poeta znajduje się w bardzo złym stanie psychicznym, w jednym z listów tak pisze o swojej sytuacji: „Miałem tego lata wiele smutków osobistych i familijnych”. Kondycji psychicznej Mickiewicza nie poprawił również ślub z Celiną Szymanowską, z którą poeta będzie miał sześcioro dzieci. W1839 roku otrzymał propozycję wyjazdu do Szwajcarii, do Lozanny, gdzie objął katedrę profesora literatury rzymskiej na tamtejszym uniwersytecie. W Szwajcarii powstały ostatnie wiersze Mickiewicza. Pobyt w Szwajcarii trwał bardzo krótko, już w 1840 roku Mickiewicz zdecydował się na powrót do stolicy Francji. W latach 1840 -1844 wykładał jako profesor na katedrze literatur słowiańskich w paryskiej College de France. W 1844 roku za propagowanie idei Andrzeja Towiańskiego i głoszenie panslawizmu został usunięty z uczelni. W 1848 r., na wieść o wybuchu Wiosny Ludów, Mickiewicz wyjechał do Rzymu, gdzie próbował zorganizować ochotniczy legion polski. Po powrocie do Paryża współtworzył z przyjaciółmi pismo „Trybuna Ludów”, a po jego rozwiązaniu zaprzestał na pewien czas działalności politycznej i podjął pracę jako bibliotekarz w paryskiej Bibliotece Arsenału. We wrześniu 1855 r., na wieść o wybuchu wojny krymskiej (między Francją, Anglią i Rosją), Mickiewicz próbował jeszcze raz rzucić się w wir pracy politycznej: wyjechał do Konstantynopola z zamiarem tworzenia oddziałów polskich (i żydowskich), mających wystąpić przeciwko Rosji. W mieście tym umarł 6 listopada 1855 r. na cholerę. Jego ciało zostało rok później przewieziony do Paryża, a stamtąd w roku 1890 do Krakowa, gdzie do dziś spoczywa w podziemiach katedry wawelskiej.

Galerie z Wikipedii: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Adam_Mickiewicz

Cytaty z znanych dzieł: http://pl.wikiquote.org/wiki/Adam_Mickiewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!