I Przegląd Zespołów Ludowych Powiatu Kłobuckiego

I Przegląd Zespołów Ludowych Powiatu Kłobuckiego odbył się 12.10.2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Borze Zajacińskim, gromadząc miłośników muzyki ludowej oraz wykonawców z całego powiatu. Organizatorami wydarzenia był  Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przystajni, Urząd Gminy Przystajń, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Borze Zajacińskim, Koło Gospodyń Wiejskich w Ługach Radłach. Pomysłodawczyniami spotkania były Panie: Joanna Kluba,  Jadwiga Górnik i Krystyna  Machelska. Celem przeglądu było promowanie kultury ludowej, integracja społeczności lokalnej oraz umożliwienie artystom zaprezentowania swoich umiejętności.
Wydarzenie otworzyły prowadzące:  Aleksandra Kierat i Anna Radka, powitały wszystkich gości i uczestników m.in.: Wójta Gminy Przystajń Pana Henryka Macha, Dyrektora PSP im. A. Mickiewicza w Borze Zajacińskim Pana Bogdana Paprotnego, Przewodniczącą Zarządu Okręgowego Związku Emerytów i Rencistów w Częstochowie Panią Barbarę Pasieka, a także przedstawicieli placówek kultury,  radnych powiatu kłobuckiego, radnych Gminy Przystajń, sołtysów,  Koła Gospodyń Wiejskich oraz nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów wraz z rodzicami.

Wydarzenie rozpoczął występ uczniów ze Szkoły w Borze Zajacińskim. Następnie odbyły się występy solistów oraz zespołów ludowych, które zaprezentowały bogaty repertuar utworów folklorystycznych.
W przeglądzie wzięło udział 7 Zespołów Śpiewaczych:„ Złochowiczanki” ze Złochowic, „Kalina” z Truskolas, „Wręczynki Plus” z Wręczycy Wielkiej, „Ługowiacy” z Ługów – Radeł, „Lawenda” z Przystajni, „ Koniczynki” z Kuźnicy Nowej i „Senior” z Popowa. Każdy zespół miał szansę na zaprezentowanie dwóch utworów, co pozwoliło na różnorodność i bogactwo repertuaru. Podczas przeglądu można było usłyszeć zarówno znane ludowe pieśni, jak i mniej popularne utwory z różnych regionów Polski. Występy były oceniane przez jury w składzie: Panią Przewodniczącą Jadwigę Kubat  oraz Panie Annę Chrzęstek,  i Barbarę Tkaczyk. Na zakończenie przeglądu wręczono nagrody. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy ufundowane przez Urząd Gminy w Przystajni oraz książki podarowane przez Panią Poseł na Sejm RP Lidię Burzyńską. Wyróżniono także trzy  najlepsze zespoły.
I wyróżnienie: Zespół Śpiewaczy „Wręczynki Plus” z Wręczycy Wielkiej
II wyróżnienie:  Zespół Śpiewaczy „Ługowiacy” z Ługów  – Radeł
III wyróżnienie: Zespół  Śpiewaczy „Senior” z Popowa
I Powiatowy Przegląd Piosenki Ludowej Powiatu Kłobuckiego okazał się dużym sukcesem, przyciągając wiele osób z różnych środowisk. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zaprezentować swoje umiejętności, ale również nawiązać nowe znajomości oraz wymienić się doświadczeniami. Organizatorzy już teraz planują kolejną edycję wydarzenia, mając nadzieję na jeszcze większe zainteresowanie i udział.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, sponsorom oraz gościom za obecność i wsparcie. Czekamy na kolejne spotkanie z muzyką ludową w przyszłym roku!
Dziękujemy osobom odpowiedzialnym za organizację wydarzenia na terenie szkoły : Panu Dyrektorowi PSP w Borze Zajacińskim Bogdanowi Paprotnemu, Paniom: Aleksandrze Kierat, Annie Chrzęstek, Annie Radka oraz za  oprawę  muzyczną: Panu Markowi Buchwaldowi i Pani  Klaudii Brodziak.

GALERIA ZDJĘĆ => https://photos.app.goo.gl/3c8udWSSpBf6Sb7p8