Laboratoria przyszłości

RZĄDOWY PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to nowa inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Organizatorem programu jest Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Program jest realizowany we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. https://www.gov.pl/web/laboratoria

Program zakłada doposażenie szkół podstawowych w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia. Główny nacisk położony jest tu na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).

Otrzymaliśmy sprzęt za 66471,25 zł.

Nasza szkoła wybrała wyposażenia z pakietu podstawowego.

✔drukarka 3D wraz z laptopem pozwoli na wydruk gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet, wynalazków i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

✔ mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami,

✔ sprzęt audio-wideo do nauki prezentacji swoich osiągnięć oraz naukę fotografowania i filmowania oraz pozwoli stworzyć niezapomniane materiały z życia szkoły i uczniów

✔ stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Z dodatkowego wyposażenia, które stawia na rozwój praktycznych umiejętności, kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i konstruowania własnych projektów. Zestawy STEAM podnoszą atrakcyjność zajęć, zwiększając zaangażowanie uczniów w proces nauki. Podobnie jak klocki konstrukcyjne i zestawy modelarskie, pozwalają na rozwój indywidualnych zainteresowań i talentów wśród uczniów. 

Nasza szkoła wybrała:

✔ zestawy robotów i nauki ich programowania,

✔ Roboty Photon będą wykorzystywane do realizowania podstawy programowej dla przedmiotu „informatyka” zgodnie z wymaganiami określonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

okularyVR Class – to zestaw gogli 3D (4 sztuk) z kostkami wirtualnymi i kontrolerami oraz dostępem do  platformy zawierającej ponad 1000 treści z różnych przedmiotów

✔ zestawy długopisów 3D do wydruku m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, pamiątek, nagród i upominków.

✔ różnorodne klocki do samodzielnej konstrukcji – rozwijające w uczniach kreatywne myślenie,

✔ nowoczesne mikroskopy, wizualizery oraz teleskop, które umożliwiają transmisje na żywo dla całej klasy,

*************************

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Borze Zajacińskim korzystają już ze sprzętów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.

Do realizacji podstawy programowej dotyczącej programowania na informatyce uczniowie klasy V tworzyli z klocków robota (psa)- klocki LEGO  zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.  

Podczas zajęć uczniowie składali pra robota, który wydawał dźwięki. Etapy składani robota wyświetlona była na tablicy interaktywnej.

Laboratoria przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych, a jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Informacje  o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie2