Październik w naszej szkole, był miesiącem profilaktyki. Głównym celem tej akcji było uświadamianie uczniom zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków, dopalaczy, palenia papierosów, ale także nadmiernego korzystania z internetu.
W ramach miesiąca profilaktyki przeprowadzone zostały zajęcia profilaktyczne pod hasłem: „Zdrowy tryb życia gwarancją zdrowia psychicznego”. Najmłodsi uczniowie układali zdrowe jadłospisy, samodzielnie robili zdrowe kanapki, sałatki, a także świeżo wyciskane soki warzywno- owocowe. Głównym założeniem tych działań była profilaktyka i ochrona zdrowia psychicznego oraz fizycznego.
W październiku przeprowadzone zostało również szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli możliwość w praktyce zastosować pozycję boczną bezpieczną, a także wykonać RKO. Swoje umiejętności wykorzystali 16 października podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, gdzie brali udział w biciu rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy organizowanym przez WOŚP.
W akcję zaangażowali się także policjanci z komisariatu policji w Krzepicach, którzy przeprowadzili profilaktykę na temat zagrożeń XXI wieku i bezpieczeństwa na drodze oraz pani kurator Justyna Brendzel prowadząca zajęcia z uczniami klas VI-VIII na temat cyberprzemocy.
Pedagodzy w klasach I-VIII oraz przedszkolu przeprowadzili prelekcje przypominające o standardach ochrony małoletnich oraz akcję „Stop Przemocy”, co miało związek z kampanią fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w której nasza szkoła bierze również udział.
Ponadto w klasach VI-VIII została przeprowadzona pogadanka o dopalaczach i e-papierosach, uczniowie obejrzeli także prezentację filmów edukacyjnych związanych z tą tematyką.
Uczniowie klas młodszych natomiast uczestniczyli w warsztatach sensorycznych – malowaniu liści i robienia jesiennych bukietów. Klasa V przystąpiła do realizacji projektu „Trzymaj formę” jako działania profilaktycznego w zakresie propagowania zdrowego trybu życia, ruchu i odżywiania.
Akcji towarzyszyły również plakaty z informacjami dla uczniów, gdzie i u kogo szukać pomocy kiedy mamy jakieś problemy, oraz numerami telefonów zaufania. Ze względu na fakt, że coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia lękowe, nie radzi sobie ze stresem związanym z nauką, ma problemy z relacjami rówieśniczymi oraz cierpi na depresję zwrócono szczególną uwagę na ochronę zdrowia psychicznego.
Zakończeniem miesiąca profilaktyki było ogłoszenie wraz z zespołem interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy domowej w gminie Przystajń oraz z placówkami oświatowymi konkursu o tematyce przeciwdziałania przemocy.
GALERIA ZDJĘĆ => https://photos.app.goo.gl/m5mAUUFTynKK3b8t6