Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca jest nie tylko kolorowy ze względu na pierwszy dzień wiosny. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa. Dzień 21 marca wiąże się z istotą zaburzenia – trisomią, w 21. parze chromosomów, tzn., że osoby z Zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy, stąd marzec – trzeci miesiąc.

 W tym dniu na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną, a tym samym integracja z nimi. Stąd też w naszej szkole nie zabrakło ciekawych wydarzeń. Przedszkolaki w tym dniu założyli kolorowe skarpety „nie do pary”, uczniowie klas I-III wysłuchali „Bajki bez barier” A. Chmielewskiej pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”, poznając bohatera Mikołaja – chłopca z zespołem wad genetycznych, a starsi koledzy i koleżanki z klas IV-VII wysłuchali i obejrzeli krótką prezentację poświęconą osobom z Zespołem Downa. Dodatkowo cała społeczność szkolna włączyła się do kampanii „#LiniaProsta”, rysując na dłoni czarną, prostą linie i wspierając tym samym projekt Stowarzyszenia Bardziej Kochani „Mieszkanie chronione”, który ma pomóc usamodzielnić się osobom z zespołem Downa. W tym dniu nie byliśmy obojętni – byliśmy solidarni z wszystkimi osobami z Zespołem Downa, jednocześnie życząc im wiele radości i kolorowego życie!!!

<kliknięcie w zdjęcie przenosi do galerii>