Akcja informacyjno – edukacyjna pt. „ Wirusoochrona”

       Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Borze Zajacinskim przystąpiła do akcji informacyjno-edukacyjnej pt.  „Wirusoochrona” organizowanej  przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Katowicach. Partnerami akcji są: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Polskie Towarzystwo Higieniczne oraz Dyrektorzy szkół podstawowych. Podstawowym celem akcji jest promocja zdrowego stylu życia oraz nabycie określonych nawyków higienicznych.
        W ramach akcji w klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia pt. „Wirusoochrona”. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, jak ogromne  znaczenie dla każdego człowieka ma zdrowie.  Na zajęciach omawiano w jaki sposób dbać o swoje zdrowie, co powoduje, że chorujemy, jak się przed tym ustrzec, jak nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą kropelkową np. koronawirusa i grypy, jak się zachować, gdy zauważymy    u siebie objawy choroby. Szczególną uwagę zwrócono na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w okresie pandemii – zasada DDM; dystans, dezynfekcja, maseczka. Podkreślono również  jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, dostosowaniem ubrania do warunków pogodowych oraz szczepienia ochronne, które są najskuteczniejszą formą zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
        Uczniowie dowiedzieli się co to są wirusy, a na podstawie wiersza  pt. „ Katar” Jana Brzechwy mogli lepiej zrozumieli ich rozprzestrzenianie się. Praktycznym usystematyzowaniem i utrwaleniem wiedzy oraz nawyków dotyczących zdrowia i higieny było rozwiązywanie zagadek związanych z środkami higieny osobistej, zabawa w kalambury- dyscypliny sportu, wspólne śpiewanie i inscenizacja ruchowa piosenki pt. „ Mydło lubi zabawę” oraz praktyczna nauka mycia rąk. Uczniowie wykonali również modele wirusa z plasteliny według własnego pomysły.  W czasie wolnym w domu dzieci wraz z rodzicami i rodzeństwem wykonały „Poradniki zdrowego stylu życia”.

<<<ZDJĘCIA>>>