Szczepienia uczniów od 12. roku życia – materiały informacyjne

Vials with medication and syringe on blue methacrylate table. Horizontal composition. Top elevated view.

W ramach przygotowań do tygodnia informacyjnego w szkołach i placówkach przekazujemy Państwu materiał dotyczący szczepień opracowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Pakiet o charakterze edukacyjnym zawiera:
* filmy edukacyjne (dla starszych uczniów szkół podstawowych oraz dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych). Filmy odwołują się do profilaktyki zdrowotnej oraz znaczenia zdrowia. W atrakcyjny dla odbiorców sposób omówiona została historia wynalezienia szczepionki, istota jej działania oraz wpływ na choroby zakaźne, które mogą być zwalczane dzięki szczepieniom. Uczniowie poznają też konsekwencje związane z ryzykiem braku szczepień. Materiały mogą być też z powodzeniem wykorzystane na spotkaniach z rodzicami;

film edukacyjny – uczniowie szkoły ponadpodstawowej:

https://www.youtube.com/watch?v=jjC5zt_elcU

film edukacyjny – uczniowie klas IV-VIII:

https://www.youtube.com/watch?v=G7FHQgzgMH8

* scenariusze lekcji do wykorzystania na lekcjach lub zajęciach zwychowawcą. Odbiorcami zajęć są uczniowie szkół podstawowych orazszkół ponadpodstawowych. Treści skoncentrowane są na społecznejodpowiedzialności i konkretnych działaniach, które mogą zrealizowaćuczniowie, żeby chronić się przed chorobami (materiał wzałączniku);* materiały edukacyjne – przygotowane przez specjalistów (profesorówwirusologii i epidemiologii) aktualne informacje na temat roliszczepień w zapobieganiu epidemii. Materiały te odnoszą się donajczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości dotyczącychszczepień przeciwko COVID-19 (materiał w załączniku).
Materiały adresowane są do nauczycieli, rodziców i uczniów.
Zachęcam Państwa do śledzenia naszej strony internetowej,szczególnie zakładki Bezpieczny powrót do szkoły, w której znajdąPaństwo wszystkie najważniejsze informacje związane z bezpiecznąorganizacją roku szkolnego 2021/2022.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly.


Z wyrazami szacunku,

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwo Edukacji i Nauki.