Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej

W poniedziałek –  11 września 2023 roku o godzinie 11.00 odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie nowo wybudowanej Sali Gimnastycznej.
W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się m.in.: Wójt Gminy Przystajń – Pan Henryk Mach, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego  –  Pan Szymon Giżyński, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – Pani Lidia Burzyńska, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – pan Mariusz Trepka, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – pan Andrzej Gawron, Senator Rzeczypospolitej Polskiej – pan Andrzej Majer, dyrektor biura poselskiego – pani Katarzyna Porębińska, która reprezentowała panią europoseł  Jadwigę Wiśniewską, Wicewojewoda Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – pan Robert Magdziarz, Śląski Kurator Oświaty – pani Urszula Bauer, Przedstawiciel Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty –  Dyrektor  pani Alicja Janowska, Prezes ZNP Okręgu Śląskiego – pani Aleksandra Resler, Starosta Powiatu Kłobuckiego – pan Henryk Kiepura, a także dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek kultury,  przedstawiciele lokalnych władz, radni Gminy Przystajń, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy Przystajń, Straży Pożarnej, Policji, emerytowani dyrektorzy szkoły, nauczyciele i pracownicy, dyrektorzy instytucji, przedsiębiorstw i organizacji, sponsorzy naszej szkoły, przedstawiciele Klubu AZS Częstochowa, a także nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie wraz z rodzicami.
          Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu państwowego.

Wszystkich zebranych powitał Dyrektor Szkoły – pan  Bogdan Paprotny, który  wyraził ogromną radość z  powstania nowego obiektu sportowego: „… Marzeniem naszym było stworzenie optymalnych warunków i takiego miejsca, gdzie każde dziecko swobodnie mogłoby rozwijać się poprzez ruch, uprawianie elementów wybranych dyscyplin sportowych i uczestnictwo w zdrowej wzajemnej rywalizacji… Od dziś zacznie się lepsza przyszłość dla uczniów tej szkoły, którzy będą mogli ćwiczyć i rozwijać się w wymarzonych warunkach na miarę XXI wieku. …”

Głos zabrał także współgospodarz uroczystości Wójt Gminy Przystajń – pan Henryk Mach. W swoim wystąpieniu przedstawił rys historyczny budowy, źródła jej finansowania oraz krótką charakterystykę obiektu. Dopełnieniem jego wypowiedzi był krótki film przybliżający etapy budowy nowej Sali Gimnastycznej.

Prace budowlane trwały od jesieni 2021r do maja 2023 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 5 859 560,20zł,  w tym dofinansowanie Ministerstwa Sportu 2 436 200 zł.

Nowo oddany obiekt sportowy to pełnowymiarowa sala główna, nowoczesne zaplecze, w tym  szatnie z kompletnymi węzłami sanitarnymi, pokój dla nauczyciela i pomieszczenia magazynowe na sprzęt sportowy, a także sala terapeutyczna dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Należy też podkreślić, że w ramach wyposażenia zakupiono sprzęt nagłaśniający i założono całodobowy monitoring budynków. Funkcjonujący już alarm i zainstalowane kamery to urządzenia zapewniające szkole pełne bezpieczeństwo.

Podczas uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście, którzy gratulowali nowego obiektu i życzyli uczniom wielu sukcesów sportowych, a następnie wręczyli im upominki.

Nie zabrakło także występów uczniów. Najpierw wystąpili najmłodsi podopieczni w barwnym tańcu z pomponami i wstążkami. Później zaprezentowali się starsi uczniowie, którzy odegrali scenkę pt. „Kanapowcy”, promującą zdrowy styl życia. Uroczystość uświetnił także występ grupy mażoretek z Ciasnej – wicemistrzyń Polski i świata,  z udziałem naszych uczennic.

Punktem kulminacyjnym spotkania było uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie nowej Sali Gimnastycznej, którego dokonał proboszcz – ks. Jan Władysław Koźmin.

Na zakończenie spotkania zagrała orkiestra dęta z Przystajni, w której wystąpili również nasi uczniowie. W tym samym czasie na salę wjechała słodka niespodzianka w postaci ogromnego tortu z wizerunkiem nowego obiektu.

Po uroczystości wszystkich gości zaproszono na dziedziniec szkoły, gdzie przygotowany został poczęstunek.

GALERIA ZDJĘĆ => https://photos.app.goo.gl/2ytmgPFtXZe9LCkbA

Dopełnieniem uroczystości była bogata galeria fotograficzna dokumentująca przebieg budowy nowej Sali gimnastycznej, a także wystawa związana z drugim patronem naszej szkoły – Żołnierzem Niezłomnym – Stanisławem Sojczyńskim „Warszycem”.     

GALERIA ZDJĘĆ => https://photos.app.goo.gl/Svrn4Q8tJfhiaPnE9          

Popołudniu odbył się festyn dla lokalnej społeczności, podczas którego można było zwiedzić nowo wybudowany obiekt. Nie zabrakło też atrakcji. Festyn rozpoczął się meczem siatkarzy AZS Częstochowa – mistrzów Polski młodszych juniorów. Dzieci mogły skorzystać ze symulatora wypadków, spotkać się z maskotką policji „Sznupkiem”, wziąć udział w konkursach związanych z bezpiecznym poruszaniem po drogach oraz pozjeżdżać na dmuchańcach. Wszyscy mogli delektować się przepysznymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców, spróbować kiełbasy z grilla albo pysznego żurku.

Zabawa trwała do wieczora. Wszyscy byli pełni wrażeń i emocji.

GALERIA ZDJĘĆ => https://photos.app.goo.gl/jXAjZjn61CcrZuYe7