Wycieczka klas 1-3

Klasy I, II i III pod opieką wychowawców w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” udały się na wycieczkę do Rud Raciborskich.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Przed Bazyliką czekał na nas Pan Grzegorz Tomasiak. Przybliżył nam wielowiekową historię tego niezwykłego miejsca i kultu Matki Bożej w tym najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce – Opactwo Cystersów. Wspólnie przed cudownym obrazem Matki Bożej Pokornej złożyliśmy w modlitwie swoje intencje. Potem był czas na zwiedzanie odbudowanego zespołu klasztorno-pałacowego. Pan Grzegorz oprowadzał nas po ciekawych miejscach, zwracając uwagę na zachowane ślady dawnej świetności, jak też ogrom pracy włożonej w odrestaurowanie obiektu.

Następnym punktem wycieczki była przejażdżka do Gliwic gdzie czekało nas zwiedzanie Miniaturowego świata Kolei na Śląsku – Kolejkowo. To miejsce, które przeniosło nas do niesamowitego świata, pomniejszonego 25 razy! W miniaturowym świecie zobaczyliśmy poruszające się pociągi oraz samochody, a także pływający statek. Dzień w Kolejkowo trwa 9 minut, po których następuje noc, zapalają się uliczne latarnie oraz światła w budynkach. Było pięknie!

Każdy z uczniów po takich atrakcjach zasłużył na wymarzony obiad w McDonald’s, gdzie nabraliśmy sił do zwiedzania w drodze powrotnej w Lublińcu Muzeum Pro Memoria Edith Stein. Na koniec spacerowaliśmy po Rynku oglądając piękną fontannę przedstawiającą małą Edytkę. Zmęczeni wróciliśmy do szkoły, gdzie czekali na nas Rodzice.

Dla wszystkich były to niezapomniane chwile i okazja do odkrycia na nowo kulturowego dziedzictwa naszej małej ojczyzny oraz do wspólnych przeżyć.

Było super!