„Witaj majowa jutrzenko” – wyniki konkursu

„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.”

231 lat temu, 3 maja 1791 roku podczas Sejmu Wielkiego została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą po amerykańskiej na świecie.

Ustawa wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej, przez co zachowywała stanową strukturą społeczeństwa, otwierając drzwi do przekształceń systemu państwowego.

Konstytucja 3 maja stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Na jej podstawie zniesiono liberum veto czy wolną elekcję, a także przyjęto monteskiuszowski trójpodział władzy.

Rocznicę Konstytucji 3 maja uznano za święto narodowe w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po 1946 roku władze komunistyczne zabroniły jego obchodów, a w 1951 to święto narodowe zostało oficjalnie zniesione.

Święto Konstytucji 3 maja ponownie przywrócono dopiero w 1981 roku ustawą z dnia 6 kwietnia.

W tym roku, aby uczcić 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wyrazić szacunek do tego wydarzenia cała społeczność naszej szkoły ubrała się na galowo, a uczniowie klas IV-VIII wykonali biało-czerwone tulipany. Odbył się również Konkurs Polskiej Poezji i Pieśni Patriotycznej.

Wyniki konkursu:

Dyplomy oraz nagrody otrzymali:

I miejsce – Gabriela Sokół kl. II

II miejsce – Lena Szczęsna kl. II

II miejsce – Jakub Polak kl. III

III miejsce – Hanna Ćwięk kl. III

III miejsce – Antonina Krawczyk kl. I

wyróżnienie: Julia Męcka kl.II , Adam Kotowicz kl.II oraz Natalia Chrzęstek kl.III

Kl. IV- V

I miejsce – Wojciech Krawczyk kl. V