Poznaj Polskę – wycieczka klas IV-VIII do Łodzi

28 października grupa 60 uczniów pod opieką 6 nauczycieli udała się na wycieczkę do Łodzi. Wyjazd został dofinanswny w ramach programu „Poznaj Polskę”.

W trakcie wycieczki dzieci odwiedziły Ogród Botaniczny, który należy do jednego z najwiekszych ogrodów w Polsce. Jego powierzchnia obejmuje 67 ha i rośnie na niej ponad 3400 gatunków roślin i około 2000 taksonów roślin szklarniowych.
Ogród uczniowie zwiedzali według 9 zróżnicowanych części, na które został podzielony. Spacerowali po dziale systematyki roślin zielonych, alpinarium, po dziale biologii i morfologii roślin. Podziwiali kolekcję roślin ozdobnych, dział flory polskiej, roślin leczniczych i przemysłowych oraz arboretum. Największe jednk wrażenie wywołał w zwiedzających ogród japoński z niesamowitymi gatunkami drzew i krzewów w stylu bonsai.
Wędrując wśród zróżnicowanej przyrody w ogrodzie botanicznym, uczniowie dotarli do skansenu roślinnego, w którym zaprezentowane zostały tradycyjne dla polskiej wsi gatunki kwiatów, ziół i owoców na tle tradycyjnej wiejskiej chaty przeniesionej prosto z miejscowości Ldzań. Dzieci mogły odnaleźć tu nie tylko gatunki warzyw, które znają z przydomowego ogródka, ale także staropolskie kwiaty – malwy, balwinki, astry czy aksamitki, które w tym roku wyjątkowo pięknie kwitły jesienią.
Ogromną radość sprawił zwiedzającym spacer po dziale zieleni parkowej. Tutaj największą frajdę sprawił dzieciom zielony labirynt, a także spacer alejami parkowymi, pełnymi złocistych liści, które stały się świetnym elementem do pamiątkowych zdjęć. W części parkowej dzieci mogły również zaobserwować zachowanie wiewiórek, stałych mieszkanek ogrodu.

Z Ogrodu Botanicznego grupa udała się do Centrum Nauki i Techniki EC1. Kiedyś budynek ten stanowił pierwszą miejską elektrownię w Łodzi składającą się z dwóch bloków: EC1 Wschód oraz EC1 Zachód. Po wojnie Elektrownia Łódzka została przekształcona w elektrociepłownię , która służyła łodzianom aż do początku XXI wieku. Obecnie budynek ten należy do ważnych obiektów architektonicznych w centrum miasta i mieści się w nim Centrum Nauki i Techniki.
W obiekcie tym dzieci dowiedziały się jak działały dawne piece, które dawały ciepło mieszkańcom Łodzi. Mogły również wejść na komin ciepłowni, z wysokości którego podziwiały krajobraz Łodzi. Uczniowie obejrzeli także centrum dowodzenia dawnymi kotłami elektrociepłowni. Ich uwagę zwróciły stoły i ściany pełne kolorowych przycisków i światełek.
Kolejnym punktem zwiedzania było Planetarium. Dzieci podziwiały świat gwiazd i planet. Tu uczniowie poznali wiele zjawisk, które mogą zaobserwować na niebie, szczególnie nocą.
Dalej grupa poznała świat komiksu i narracji interaktywnej, a także Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Największym zainteresowaniem cieszyło się studio nagrań oraz instrumentalna podłoga, gdzie uczniowie, wybierając dźwięk konkretnego instrumentu, mogli komponować własną muzykę.