Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Książka i możliwość czytania, to jeden z
największych cudów ludzkiej cywilizacji”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa
i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej, gdyż w tym dniu w roku 1616 zmarł William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii już w 1926 roku i wystąpił z nim wydawca z Walencji
Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto
otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. Polska otrzymała tytuł Światowej Stolicy Książki w 2016 roku, a miastem które otrzymało ten tytuł to Wrocław.

Czytanie książek to, jak wiadomo nie od dziś, mnóstwo korzyści. Rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty i stymuluje kreatywność. Osoby, które regularnie czytają, osiągają lepsze wyniki na każdym etapie edukacji. Czytanie to również wspaniały relaks i remedium na stres. Niestety, mimo tych oczywistych korzyści czytanie książek z roku na rok staje się coraz mniej popularne, tak w Polsce, jak i za granicą. Niepewna przyszłość słowa drukowanego powoduje,
że Światowy Dzień Książki to święto niezwykle potrzebne. W tym roku również nasza szkoła przystąpiła popularyzacji czytelnictwa wśród społeczności szkolnej.